Netradicinė istorijos pamoka apie baltų tikėjimą Kulautuvos mokykloje

Kulautuvos pagrindinė mokykla įsikūrusi jaukiame gamtos prieglobstyje – pušų, eglių spygliais ir kitų medžių lapais kvepiančiame miške. Miestelio gamtos aplinkoje darniai dera ir nemažai su miestelio istorija susijusių gamtos ir istorijos paminklų.

Vienas jų – prieš 15 metų įkurtas „Dievų ir deivių slėnis“. Čia liaudies meistrų medžio skulptūrose įamžintos baltų deives ir dievai. Kiekviena čia stovinti skulptūra savo detalėmis ir išvaizda atspindi baltų deivės ar dievo paskirtį ir veiklos pobūdį. Todėl dėstant istorijos temą 5 klasėje „Senovės baltų tikėjimas“, šis slėnis ypač tinka pamokai. Dar prieš pamoką su mokiniais klasėje aptarėme baltų tikėjimo ypatybes, atlikome kūrybinį darbą apie dievų ir deivių veiklas, kai kuriuos iš dievų / deivių mokiniai nusipiešė savo sąsiuviniuose. Tad beliko aplankyti Deivių slėnį ir pamatyti, kaip medžio drožėjai įamžino baltų dievus ąžuolinėse skulptūrose.

Mokiniai, pasirinkę jiems labiausiai patikusią kompoziciją, stojo šalia jos ir imitavo skulptūroje pavaizduotą stovėseną ar judesius. Be to, turėjo papasakoti apie pasirinktą deivę ar dievą. Mokiniai žaismingai dalijosi žiniomis apie deives: Laimą, Žemyną, Medeina, Gabiją. Ypač išraiškingai atrodo skulptūrose įamžinti vyriškieji dievai Pykuolis, Patrimpas, Perkūnas, Kovas. Pamokos pabaigoje surengta trumpa viktorina: kuri deivė buvo Perkūno žmona? Kuris dievas persekioja amžiną priešą Velnią? Kas globojo žvėrelius? Kuri deivė verpia žmonių likimus? ir kt. Klasės vaikinai pasiūlė paieškoti tarp skulptūrų paslėpto „lobio“. Jį po intensyvių paieškų, naudojantis išmaniosiomis technologijomis, pavyko surasti.

Nors krapnojo lietus, bet tai tik suteikė emocinio atspalvio visai pamokai. Mat lietus buvo tarsi Dievo Perkūno siųstas ženklas, kad savo buvimu „Dievų ir Deivių slėnyje“ ne tik pagilinome savo žinias ir gebėjimus, bet ir patyrėme dangiško Perkūno ir kitų baltų dievų palaiminimą.

Skaitykite daugiau: https://www.svietimonaujienos.lt/netradicine-istorijos-pamoka-apie-baltu-tikejima-kulautuvos-mokykloje/